Upadłość konsumencka a kwestia pokrzywdzenia wierzycieli

Wielka grupa osób obecnie (a w szczególności osób zadłużonych) zadaje sobie pytanie, co to jest upadłość konsumencka. Odpowiedź może okazać się skrótowa lub niesłychanie wydłużona. Jakkolwiek niniejszy post mam nadzieję odpowie na wszelkie interesujące Cię wątpliwości. Po pierwsze możemy powiedzieć, że jest to nie mniej nie więcej tylko ogłoszenie bankructwa w sytuacji, kiedy dojdziemy do wniosku, że jesteśmy popadliśmy w stan niewypłacalności a ciągłe zwracanie naszego długu jest niemożliwe (np. kwoty rat przewyższają w poważnym stopniu nasze zarobki).

Podstawowym elementem przy ogłoszeniu upadłości jest to, aby nasza niewypłacalność powstała bez naszej winy. Oznacza to, iż zadłużenie powstało obiektywnie bez naszej umyślnej winy (np. padliśmy ofiarą kanciarzy finansowych, którzy zatwierdzili z nami umowę pożyczki gdzie wysokość odsetek stanowi lichwę). Nasza sytuacja jest rozpatrywana przez sąd rejonowy według miejsca naszego zamieszkania. Do niego kierowany jest właśnie wniosek.

W przebiegu postępowania sąd sprawdza naszą sytuację finansową, kontroluje wiarygodność przedstawionych dowodów i finalnie decyduje o tym czy wydać postanowienie o ogłoszeniu upadłości w stosunku do naszej osoby. Powinniśmy wiedzieć, że w żadnym razie nie możemy sobie zezwolić na skrywanie majątku i innego tego typu posunięcia. Może to, albowiem zniweczyć nasze szanse na obwieszczenie bankructwa na wiele lat.
Upadłość konsumencka to instytucja prawna, która to do krajowego ustawodawstwa została umieszczona pod koniec grudnia 2009. Przepisy odnośnie jej stosowania znajdują się w ustawie o prawie upadłościowym i naprawczym. Trzeba w tym miejscu określić, iż do tej pory ze sposobności ogłoszenia upadłości mogły korzystać tylko i wyłącznie firmy. Natomiast aktualnie jest to także dopuszczalne w przypadku konsumentów. Jej przeprowadzenie nie jest prostym zajęciem, wymaga specjalnej wiedzy upadłość konsumencka adwokat prawniczej i dużej wytrwałości (całe postępowannie razem z przeprowadzeniem procedury spłaty może potrwać przeszło trzy lata).

Jednak upadłość konsumencka w bardzo wielu wypadkach stanowi idealną alternatywę dla jednostek, które mają już postępowanie komornicze. Na ten stan rzeczy odziałuje wiele zmiennych. Musimy, albowiem wiedzieć, iż egzekucja komornicza niesie ze sobą spore koszty (opłacamy koszty egzekucyjne, koszta zastępstwa w procedurze egzekucyjnej itp.) a prócz tego nierzadko z tego, co nam ściąga komornik niepokrywane są chociażby odsetki od kapitału naszego zadłużenia a co za tym idzie nasze zadłużenie zamiast zmniejszać się jeszcze narasta. Jest to ścieżka donikąd.

Upadłość konsumencka rozwiążuje ten kłopot. Jeżeli się na nią zdecydujemy to sąd przydziela nam osobę syndyka, który z kolei tworzy plan naprawczy. Opłacanie zadłużeń trwa maksymalnie 3 lata a po tym czasie nieuregulowane zadłużenia podlegają umorzeniu. Znaczy to, że nikt już może ich od nas dochodzić.

Upadłość konsumencka w 2016 roku to niesłychanie namiętny problem, przede wszystkim wśród osób, które w przeszłości wzięły sporo zadłużeń a w chwili obecnej nie radzą sobie z ich zwrotem. Możemy, wobec tego postawić tu pytanie, z czym wiąże się tak obszerne zainteresowanie właśnie tą instytucją ustawową (gdyż regulacje te zostały wprowadzone już pod koniec 2009 roku). Jak się, bowiem objawia wszystko jest połączone z nowelizacją tych uregulowań ustawowych, która zaszła w grudniu 2014 roku Od tej chwili system ogłoszenia upadłości uległ zauważalnej liberalizacji, przez co może z niej skorzystać więcej jednostek posiadających duże problemy ze swoim długiem.

Dla tego przykładu ma dobry punkt unaocznia się, iż rok 2016 jest rokiem przełomu, jeśli chodzi o upadłość konsumencką. Na chwilę obecną możemy, bowiem już liczyć orzeczenia sądowe w tym temacie na setki przykładów (w początkowym roku funkcjonowania ustawy było to zaledwie kilkanaście postanowień na kilkaset złożonych podań). Jesteśmy w stanie dostrzec, iż sądy coraz przychylniej podchodzą do problemów osób przekredytowanych.

W praktyce jak się, albowiem okazuje upadłość konsumencka jest jedynym sensownym rozstrzygnięciem dla jednostek, które popadły w pętlę zadłużenia i nie mają rzeczywistych szans na spłacenie swojego długu. Każdy, kto posiada, chociaż minimalną styczność z branżą kredytową albo pożyczkową zna wypadki osób, które częstokroć nie ze swej winy znalazły się w pożyczkowej pułapce (np. zadłużyły się nadmiernie, aby ocalić ciężko chorego członka rodziny).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *